Keď sa vysloví slovné spojenie „dokumentárny film, veľa z nás si predstaví nudný, neosobný a strohý film s odborníkmi, ktorých monotónne hlasy nás uspávajú s každým vysloveným slovom. Toto však ani zďaleka nevystihuje filmy uvedené nižšie.

LGBT dokumentárne filmy nám rozprávajú skutočné príbehy ľudí, ktorí sa rozhodli podeliť sa so svojimi životmi, či príbehy skupín, ktoré reprezentujú svoju komunitu, a zároveň nám umožňujú pochopiť ich dôležitosť. Filmári nám poskytujú okná do minulosti zobrazujúce udalosti a momenty, ktoré rozhodne stoja za zdokumentovanie.

1. Before Stonewall (2019)

Dokumentárny film Before Stonewall (Pred Stonewallom) z minulého roka môžeme považovať za znovuvydanie pôvodného dokumentu z roku 1984 pri príležitosti 50. výročia udalostí v Stonewall Inn. Na konci roka 1969 vtrhla polícia do jedného z miestnych gej barov v manhattanskej štvrti Greenwitch Village, kde zatkla jej majiteľov. Udalosti vyústili do dvojdňových nepokojov, svedkovia ktorých hovoria o krutých praktikách autorít a policajtov podobajúcich sa na „hon na čarodejnice“, o cenzúre a historických „čistiacich“ operáciach, ktoré porušovali ľudské, občianske práva a slobody. Pri príležitosti minuloročného výročia, knižnica Kongresu Spojených štátov amerických navrhla tento film uložiť do Národného filmového registra ako kultúrne a historicky dôležité dielo.

zdroj: youtube.com

2. Disclosure (2020)

Tento film svojím bezprecedentným pohľadom zobrazuje transrodových ľudí ako nikdy predtým. Sleduje históriu ich zobrazovania vo filme a televízii počas viac ako 100 rokov a poukazuje hlavne na smutnú skutočnosť, ako Hollywood a filmový priemysel po desaťročia vytvárali o transrodových ľuďoch a queer komunite klamlivý obraz.

zdroj: youtube.com

3. A Secret Love (2020)

A Secret Love (Tajná láska) síce hrá na romantickejšiu nôtu, no stále je to dokument. Rozpráva o milostnom príbehu Terry Donahue a Pat Henschel, ktorý trval viac ako sedem dekád. Terry hrala v profesionálnej ženskej baseballovej lige, ktorá bola inšpiráciou pre film A League of Their Own (Veľké víťazstvo; 1992). Tento dokument sa plne sústreďuje na ich životy, opisuje ich prvé stretnutie v Chicagu, coming out ich konzervatívnym rodinám, ich zápas s láskou a dilemu, či sa zobrať, či nie. I keď museli čeliť krutému osudu, starnutiu a chorobe, spoločnosti ukázali, aké sú city mocné a večné.

zdroj: youtube.com

4. Paris is Burning (1991)

Dokument ponúka unikátny pohľad do zákulisia drag show „Drag Balls“ počas tzv. zlatého veku v New Yorku v 80. rokoch, kde súperiace módne domy pretvárajú drag. Film je zložený zo sekvencií zobrazujúcich jednotlivcov a ich príbehy a z chronologicky zoradených zážitkov a udalostí, ktoré sa tu stali. Všetko toto je zároveň situované do mesta, ktoré bolo pohltené povrchnými ideálmi krásy a bohatstva.

zdroj: youtube.com

5. Outrage (2009)

Jeden z najkontroverznejších dokumentov vôbec. Ani nie kvôli svojim faktom alebo dokumentácii, ale téme, ktorej sa venuje – homosexualita v politike. Film odhaľuje pokrytectvo významných a vážených politikov v Kongerese Spojených štátov amerických, ktorí sa podieľajú na kampaniach proti LGBT komunite, a pritom oni sami patria medzi jej členov.

zdroj: youtube.com

6. All In The Family (2019)

Režisér Hao Wu je gej, čínsky prisťahovalec v USA, ktorý si spolu so svojím manželom adoptovali dieťa. Jeho čínska rodina však zásadne nesúhlasí s tým, aby si homosexuálni rodičia mohli adoptovať deti, a preto chcú existenciu dieťaťa pred svojimi priateľmi skryť. Príbeh Wua je príbehom o nespokojných rodičoch, no aj o nájdení rodiny a šťastia. Dokument má síce menej ako hodinu, to mu ale neuberá na užasne vyrozprávanom príbehu a posolstve.

zdroj: youtube.com

Zdroje:

Ilustračný obrázok: wikipedia.com

Text: rottentomatoes.com, times.com

Napíš článok a pošleme ti darček!
Baví ťa písať a chceš mať svoj článok u nás na magazíne? Zapoj sa – napíš článok a ak ho uverejníme, pošleme ti darček od nášho občianskeho združenia!
Viac informácií →