Krvilačná a nebezpečná predátorka, no zároveň zvodná a neodolateľná femme fatale. Okolo prsta by si svojím šarmom mohla omotať každého muža, no ona má oči len pre ňu, jej vyvolenú. A tá sa jej odovzdá priam dobrovoľne. Hoci jej hlava hovorí „bež“, telo sa ani nepohne, nevie si pomôcť.

Rovnako, ako si nevieme pomôcť my, diváci. Vieme, že to nedopadne dobre. Ale je to napínavé, vzrušujúce a sexy. A tak chudinku, mladé žieňa, s radosťou pošleme rovno do jamy levovej … ehm … náručia upírky.

Scéna z filmu The Blood Spattered Bride (1972)
Zdroj: morbidlybeautiful.com

Lesbická upírka je klišé hororových filmov zo 60. a 70. rokov dvadsiateho storočia. Prostredníctvom nej sa filmári mohli pohrať s v tej dobe tabuizovanou témou ženskej sexuality a aspoň takto poskytnúť reprezentáciu tam, kde sa mainstream neodvážil.

Bola to pozitívna reprezentácia? Nie. Naša teplá upírka bola stereotypická predátorka, ktorá zvádza bezbranné heterosexuálne dievča na zlé, homosexuálne, chodníčky. Vo väčšine filmov v závere umiera, lebo toto bola doba, kedy teplí vo filme neprežili, a to na chvíľu pomätené dievča sa vracia do bezpečia mužského náručia.

Bola to reprezentácia, ktorú si queer komunita v tej dobre užila? Áno. A užíva si dodnes. Poďme sa pozrieť, kde to všetko začalo.

Carmilla – prvá queer upírka

Vedeli ste, že príbeh o legendárnom grófovi Draculovi, ktorý uzrel knižné svetlo sveta, resp. temno noci, v roku 1897 v románe írskeho autora Brama Stokera, nie je prvý upírsky príbeh? Už 25 rokov pred Draculom, literárny svet totiž spoznal Carmillu. Tej vdýchol život írsky autor Joseph Sheridan Le Fanu už v roku 1872 v rovnomennom románe.

Ilustrácia z románu Carmilla. Autor: David Henry Friston
Zdroj: wikipedia.org

Román Carmilla je jemne strašidelný, atmosférický príbeh prerozprávaný obeťou – mladým dievčaťom menom Laura. Lesbický vzťah medzi ňou a Carmillou samozrejme nie je explicitný, no podtóny sú naozaj silné. A hoci je z ich dynamiky jasné, že Carmilla je predátorka a Laura jej korisť, niekedy si nedokážeme byť istí, kto zvádza koho. Je to príbeh o tenkej hranici medzi posadnutosťou a láskou, ktorý sa bezpochyby stal inšpiráciou pre väčšinu lesbicko-upírskych filmov. A že ich nebolo málo!

Pre tých, čo sa chcú báť

Prvú lesbickú upírku, v tom čase samozrejme len queer kódovanú, sme mohli na plátne vidieť už v roku 1936 vo filme Draculova dcéra (Dracula’s daughter). Po následnej takmer dvassaťpäťročnej odmlke, si queer upírka užila svoj majestátny comeback v alternatívnych (prevažne európskych) hororoch zo 60. a 70. rokov minulého storočia.

Nemecké, francúzske, španielske, talianske, britské, belgické či dánske, väčšinou avantgardné, niektoré z nich dokonca mierne erotické; na zozname lesbicko-upírskych filmov zo 60. a 70. rokov je 25 filmov
Zdroj: wikipedia.org

V 80. rokoch sa výrobný pás týchto filmov trošku spomalil. Z hororov sa queer upírky postupne predrali do mainstreamu – toho treťotriedneho. Kým sa ale bližšie pozrieme na nízkorozpočtový brak, dám vám jedno odporúčanie z hororového súdka.

Hlad (The Hunger; 1983)

V gotickej subkultúre – kultovka; jeden z najpopulárnejších upírskych filmov dodnes. Na rozdiel od ostatných, tento má naozaj hviezdne herecké obsadenie – Catherine Deneuve a David Bowie ako upírsky manželský pár a Susan Sarandon ako korisť bisexuálnej upírky.

Pre tých, čo sa chcú zasmiať

Niekedy človeku nezaškodí pozrieť film, ktorý je tak zlý, až je skvelý. Veď nie každý film musí byť intelektuálnou výzvou. Z tohto súdka tu mám pre vás tieto dve chuťovky:

Príťažlivé zlo (Lesbian Vampire Killers; 2009)

Vidíte dobre. V tomto filme si zahral James Corden, anglický komik a moderátor vlastnej večernej talkshow, a sám priznal, že rola v tomto filme je jeho najväčší kariérny prešľap. Film je o dvoch kamošoch, ktorí sa ocitnú v dedinke, kde sa v dôsledku kliatby každé dievča na prahu dospelosti stane krvilačnou lesbickou upírkou. Podarí sa im prelomiť túto kliatbu? To si budete musieť pozrieť sami.

Bit (2019)

Celý film je voľne dostupný tu

Oficiálna imdb.com zápletka znie: „Dospievajúce transrodové dievča na letnej dovolenka v Los Angeles bojuje o svoj život po tom, čo spozná štyri feministické upírky, ktoré sa snažia zbaviť bezohľadných mužov.“ a je to presne taká blbosť, ako sa z popisu a traileru zdá. Malé bezvýznamné plus možno dať kastingu, pretože transrodové dievča v hlavnej úlohe si zahrala otvorene transrodová herečka, Nicole Maines, a film je poprepletaný nenásilnou LGBT+ reprezentáciou. Škoda len, že je fakt fakt zlý.

Späť ku Carmille – nečakaný úspech web-seriálu

Že nízky rozpočet ešte nemusí nič znamenať, to nám v rokoch 2014 – 2016 dokázali tvorcovia webseriálu Carmilla. Seriál je o skupinke študentov fiktívnej, a v skutku prečudesnej, Silas univerzity, kde sa dejú mysteriózne záhady, ktoré sa študentka žurnalistiky Laura (Elise Bauman) snaží rozlúštiť, a v chaotickom vyšetrovaní sa zaľúbi do charizmatickej upírky Carmilly (Natasha Negovanlis).

Seriál je natočený tzv. single frame technikou – celá epizóda (3-7 minút) je jeden neprerušený nezostrihaný záber – a epizódy sú prezentované ako Laurine vlogy. Vyzerá to síce ako vysokoškolský projekt, no je to nápadité, kreatívne a plné pozitívnej queer reprezentácie. Všetky sezóny seriálu si môžete pozrieť na youtubovom kanáli KindaTV.

Neprehliadnuteľná chémia medzi herečkami, nezvyčajné spracovanie, až prekvapivo dobré herecké výkony a hlavne pozitívny queer obsah pomohli spraviť z tohto nenápadného webseriálu fenomén. Sériu uzatvára celovečerný film The Carmilla Movie (2017).

Celý film je voľne dostupný tu

Zdroje:

Ilustračný obrázok: nypost.com

Text: wikipedia.org, imdb.com, dailydead.com, morbidlybeautiful.com

Napíš článok a pošleme ti darček!
Baví ťa písať a chceš mať svoj článok u nás na magazíne? Zapoj sa – napíš článok a ak ho uverejníme, pošleme ti darček od nášho občianskeho združenia!
Viac informácií →